Sona Ertekin?


1977’de Erzincan’da doğdu ve Ankara’da büyüdü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümünde tam burslu olarak yüksek lisans yaptı.

Kendini bildi bileli tutkuyla yazan Sona Ertekin yaşamını kelimelerle kurdu ve üniversite yıllarından başlayarak Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet, Cumhuriyet Dergi gibi gazete ve dergilerde yazdı. İlk metin yazarlığı işine 2001 yılında Link-McCann Erickson’da başladı. Ana akım ve yeraltı yayınlarında düzensiz olarak yazılar yazdı.

Yaklaşık 7 yıl boyunca Açık Radyo’da Açık Dergi programının yapımcı ve sunucusu olarak çalıştıktan sonra Açık Radyo’nun kurumsal retrospektif ansiklopedisi niteliğinde 180 yazara ait 550 maddeden oluşan 751 sayfalık Açık Kitap’ın editörlüğünü üstlendi. İKSV için editör olarak çalıştı.

2008 yılında ‘freelance’ diye anılan kutsal ve çetin yolu izlemeyi seçti. Serbest yazar ve çevirmen olarak seyahat etmeye başladığı bu dönemde Aktüel dergisinde egzotik ülkelerden gezi notlarını topladığı “Sona’dan Mektup Var adlı” yazı dizisine yaklaşık iki yıl devam etti.  

Barbarları Beklerken – Haz. Müge Gürsoy Sökmen, Başak Ertür - Metis Kitap 2010 – (Doğan Şahiner ile birlikte), Filmlerle Sosyoloji - Bülent Diken & Carsten Bagge Laustsen - Metis Kitap 2010, Kovboy Kızlar da Hüzünlenir - Tom Robbins - Ayrıntı Yayınları 2012 gibi kitapların çevirmenliğini yaptı.

2010’dan bu yana hayatını serbest reklam çevirmeni olarak kazanan Sona Ertekin şu sıralar İstanbul’da yaşıyor ve bir gezgin olarak zaman zaman dünyanın ve ülkemizin renkli  köşelerinden çalışmayı sürdürüyor. 

-->
Binbir Gece Masalları’nda Şehrazad hayatta kalmak için padişaha öyküler anlatırdı. Tıpkı Şehrazad gibi, onun kendini şehirden âzad etme yolu da kelimeler…müşteriler
CV